كدخبر: ۳۲۴۹۹
تاريخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
قانون جدید بانکها برای چک های برگشتی
‌در پی گزارشي مبنی بر تخلف آشکار برخی شعب بانك‌ها در مواجهه با چک، مدیرکل نظارت بر بانك‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی تاکید کرد: نحوه برخورد بانك‌ها درباره چک‌های برگشتی را بررسی می کنیم.

حمید تهرانفر درباره روش‌های جدید بانك‌ها در مورد چک‌های برگشتی گفت: در مورد چک‌ها، پروسه قانونی به قدری فشرده و دقیق است که بانك‌ها به خود اجازه نمی دهند، خارج از مرجع قانونی کاری انجام دهند.
‌مدیرکل نظارت بر بانك‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی تصریح کرد: اگر چک پاس نشود، فردی که چک را در اختیار دارد، موضوع را پیگیری می کند و با مراجعه به دادگاه مطالبات خود را از طریق مراجع قضائی به‌دست می آورد.
وی تصریح کرد: این موضوع که بانك‌ها خارج از روشی که برایشان تعیین شده، خود روشی را در مورد چک‌ها، بدون هماهنگی با قوه قضائیه اتحاذ نمایند، اصلا موضوعیت ندارد.

گزارشات بازرسی بانك‌ها
تهرانفر در مورد بکارگیری روش‌های جدید بانك‌ها برای جلوگیری از برگشت زدن چک مشتریان گفت: در گزارشات بازرس‌های بانك‌ها به چنین موضوعی اشاره نشده است، اما بانک مرکزی موضوع را بررسی خواهد کرد.
وی تصریح کرد: در یکسوی این موضوع حقوق مردم قرار دارد و آنها نیز مطالبات خود را پیگیری می کنند، اما تمام اقدامات در این خصوص به قانون بستگی دارد.
‌مدیرکل نظارت بر بانك‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در مورد برگشت زدن چک‌ها به دلیل خرابی سیستم نیز اظهار داشت: قانون خاص و مقررات ویژه‌ای برای چک وجود دارد، چک به قدری در مراودات اقتصادی مهم است که به طرق ویژه به آن توجه شده است.
وی ادامه داد: بنابراین هم برای بانك‌ها در مورد نحوه برخورد با چک‌ها وضعیت به خوبی روشن است و هم در سطح شعب و در تمام سطوح بانک، مقررات آن نیز به خوبی توسط بانك‌ها جذب شده است.
اجرای دقیق قوانین مربوط به چک

تهرانفر با تاکید بر اینکه بانک مرکزی تمام مواردی که مربوط به بانك‌ها باشد را پیگیری می کند و مردم نیز پیگیر حقوق خود هستند، تصریح کرد: به همین دلیل نیز قوانین به خوبی اجرا می شود.
وی، چنین مواردی مبنی بر برگشت زدن چک‌ها به دلایلی همچون قطعی سیستم، برگشت نزدن چک‌ها برای کاهش چک‌های برگشتی و برگشت نخوردن چک‌های مشتریان خوش حساب را باعث از بین رفتن حقوق مشتری که چک را در اختیار دارد، عنوان کرد.
‌مدیرکل نظارت بر بانك‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی اظهارداشت: اگر چنین مواردی باشد، به بانک مرکزی گزارش خواهد شد.
وی تاکید کرد: بانك‌ها از مرجع قانون خارج نمی شوند و در مورد چک نیز مشخصا اینگونه کارها را انجام نمی دهند، اما اشتباه نیز جای خود را دارد.
نظرات کاربران
* نام:
ايميل:
* نظر:
از درج نظرات حاوی مطالب توهین آمیز معذوریم