كدخبر: ۵۱۱۷۷
تاريخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
ثبت‌نام جديد عمره از نيمه دوم امسال
بر اساس برنامه زمانبدي، زائراني كه از پيش ثبت‌نام كرده‌اند تا سال 91 و 92 عمليات اعزام آنها به پايان خواهد رسيد و بر اساس پيش‌بيني‌ها ثبت‌نام جديد عمره مفرده از نيمه دوم سال جاري آغاز مي‌شود و افرادي كه در ثبت‌نام‌هاي جديد وديعه‌گذاري مي‌كنند از نيمه دوم سال 92 اعزام آنها فرا خواهد رسيد.
گزارش سیماب از فارس: رئيس سازمان حج و زيارت طول مدت حج تمتع امسال را بين 30 تا 35 روز اعلام كرد و گفت: در حال حاضر يك ميليون و 600 هزار نفر در نوبت اعزام به مناسك حج تمتع هستند.

علي ليالي در نشستي خبري و در تشريح برنامه‌هاي حج تمتع سال 90 اظهار داشت: سياست‌هاي عملي سازمان حج و زيارت منبعث از سياست‌هاي كلي بعثه مقام معظم رهبري است و اين سياست‌ها متمركز بر آن است كه مسائل حج و عمره خيلي به مسائل سياسي و منطقه‌اي وصل نشود.

وي ادامه داد: بر اساس قراردادهاي امضا شده بين سازمان حج و زيارت و عربستان سعودي، عمليات اعزام و سازماندهي حجاج در يك فضاي روشن و شفاف در حال پيشرفت است.

* اعزام 800 هزار عمره‌گزار ايراني تا 12 مرداد

رئيس سازمان حج و زيارت با اشاره به برخي مشكلات در صدور ويزاي زائران ايراني خاطرنشان كرد: نماينده مقام معظم رهبري و سرپرست حجاج ايراني در اين خصوص اعلام كرده بود كه تا اين لحظه، از عمليات اعزام‌ها راضي هستيم و اميدواريم كار اعزام ادامه يابد؛ در حال حاضر روزانه 5 هزار زائر براي مناسك عمره به عربستان اعزام مي‌شوند و قرارداد سازمان حج با سعودي‌ها تا 12 مرداد است كه طبق توافقات 800 هزار زائر ايراني براي بجا آوردن عمره به عربستان اعزام خواهند شد.

* اخلال جزئي در صدور ويزا به خاطر تعطيلات نوروزي

رئيس سازمان حج و زيارت بخش عمده چالش ايجاد شده در صدور ويزا براي زائران ايراني را به خاطر تعطيلات نوروزي دانست و تصريح كرد: سفارتخانه‌ها نيز بر اساس تعطيلات ما تعطيل هستند اما با وجود ايام طولاني تعطيلات، مطابق روزهاي قبل عمليات اعزام زائران انجام شد و تنها اين تعطيلي‌ها در امر دريافت ويزا مقداري اشكال ايجاد كرد كه توانستيم با تعاملاتي كه با طرف سعودي و از طريق مجاري قانوني و با نظارت وزارت امور خارجه داشتيم، ويزاها را دريافت كنيم و اعزام زائران عمره طبق برنامه ادامه دارد.

* ثبت‌نام جديد عمره از نيمه دوم امسال

وي در خصوص ثبت‌نام جديد عمره مفرده اظهار داشت: بر اساس برنامه زمانبدي، زائراني كه از پيش ثبت‌نام كرده‌اند تا سال 91 و 92 عمليات اعزام آنها به پايان خواهد رسيد و بر اساس پيش‌بيني‌ها ثبت‌نام جديد عمره مفرده از نيمه دوم سال جاري آغاز مي‌شود و افرادي كه در ثبت‌نام‌هاي جديد وديعه‌گذاري مي‌كنند از نيمه دوم سال 92 اعزام آنها فرا خواهد رسيد.

ليالي با بيان اينكه عمره امسال 12 روزه است، يادآور شد: البته براي يك پكيج 10 روزه هم برنامه‌ريزي و در حال بررسي آن هستيم كه در صورت قطعي شدن اعزام در قالب كاروان‌هاي 10 روزه چه شرايطي ايجاد خواهد شد.

* اعزام خارج از نوبت‌ زائران بالاي 80 سال

رئيس سازمان حج و زيارت درباره اعزام زائران مسن به حج تمتع امسال اظهار داشت: بنا‌بر تصميمي كه از 2 سال پيش اجرايي شده، افراد مسني كه بالاي 80 سال سن داشته باشند در صورت داشتن فيش تشرف به تمتع مي‌توانند قبل از فرا رسيدن نوبت، اعزام شوند البته آمار اين افراد موجود است و بر اساس آن اعزام اين دسته از زائران را در دستور كار داريم.

وي ادامه داد: سال گذشته نيز 36 هزار نفر از زائران مسني كه سال قبل از آن موفق به تشرف به تمتع نشده بودند در برنامه اعزام قرار داشتند و درصد بالايي از كاروان‌هاي تمتع سال گذشته را افراد مسن تشكيل مي‌دادند كه البته با همراهي و همكاري بسيار بالاي زائران جوان، سيستم به هيچ عنوان احساس مشكلي از اين بابت نكرد.

* اعزام 50 درصد حجاج با هواپيماهاي ايران

ليالي درباره شركت‌هاي هواپيمايي مسئول اعزام زائران تمتع خاطر‌نشان كرد: بر اساس قراردادي كه بين هواپيمايي ايران و هواپيمايي سعودي منعقد شده بايد 50 درصد از حجاج كشورمان با خطوط هواپيمايي سعودي و 50 درصد نيز با هواپيمايي ايران اعزام شوند و سازمان حج و زيارت نيز همچنان عمليات اعزام زائران را با 2 شركت ايراني و سعودي تنظيم مي‌كند.

رئيس سازمان حج و زيارت با اشاره به مشكل تأخير بازگشت حجاج در سال گذشته يادآور شد: بخش عمده مشكلاتي كه در عمليات بازگشت حج تمتع سال گذشته ايجاد شد ناشي از عدم خدمات‌دهي مناسب در فرودگاه‌هاي عربستان در مدينه و جده بود اما امسال بيشترين وقت را براي ساماندهي عمليات رفت و برگشت حجاج اختصاص داده‌ايم و مذاكرات جدي در اين خصوص با طرف سعودي انجام شده است.

وي متذكر شد: با تحولاتي كه در مدينه و در مديريت فرودگاه‌هاي عربستان اتفاق افتاده اميدواريم كه امسال شاهد مشكلاتي كه سال گذشته در بازگشت حجاج شاهد بوديم، نباشيم.

* يك ميليون و 600 هزار نفر در نوبت تشرف به تمتع

رئيس سازمان حج و زيارت در پاسخ به سؤالي مبني بر امكان ثبت‌نام جديد حج تمتع اظهار داشت: هم‌اكنون يك ميليون و 600 هزار نفر با داشتن اسناد حج منتظر اعزام به مناسك تمتع هستند و سازمان حج و زيارت تمام ذهن و انرژي خود را براي اعزام اين تعداد از زائران متمركز كرده است.

* كف قيمت تمتع امسال 3 ميليون و 100 هزار تومان

ليالي درباره هزينه‌هاي حج تمتع امسال گفت: هزينه‌هاي حج تمتع پيش از آغاز پذيرش در كاروان‌ها اعلام شده و امسال كف قيمت حج تمتع، 3 ميليون و 100 هزار تومان و سقف آن 4 ميليون و 600 هزار تومان تعيين شده البته بين استان‌ها هم يك تفاوت قيمت جزئي به خاطر طول مسير پروازي وجود دارد به طور مثال زائراني كه از مشهد و خراسان به عربستان اعزام مي‌شوند بليت آنها 100 هزار تومان با ساير زائرين ممكن است اختلاف داشته باشند.

* خسارت تاخير پرواز تمام حجاج سال 89 پرداخت شده

رئيس سازمان حج و زيارت درباره پرداخت خسارت تأخير پروازهاي حجاج سال گذشته خاطر‌نشان كرد: تمام خسارت‌هاي زائراني كه مشمول دريافت خسارت بودند پرداخت شده است و هيچ زائري وجود ندارد كه مشمول دريافت خسارت بوده باشد و خسارت به او پرداخت نشده باشد.

وي افزود: البته اينكه برخي از زائران تصور دارند كه مشمول دريافت خسارت بوده‌اند براي سازمان معيار نيست بلكه براي پرداخت خسارت به زائران، ضوابط و مقررات كاملاً مشخصي وجود دارد؛ زائراني كه مدعي هستند به آنها خسارت تأخير پرواز پرداخت نشده، مي‌توانند به سازمان مراجعه كنند و به آنها توضيحات لازم را ارائه خواهيم كرد و در صورتي كه زائري نيز در اين بين از قلم افتاده باشد خسارت او پرداخت مي‌شود.

رئيس سازمان حج و زيارت در توضيح نحوه پرداخت خسارت تأخير پرواز تصريح كرد: بر ‌اساس قوانين، تأخير بالاي 8 ساعت مشمول دريافت خسارت است البته معني اين امر آن است كه زائر در فرودگاه حاضر شود و اين تأخير در فرودگاه متوجه زائر شده باشد اما در بسياري از موارد در عمليات تمتع سال گذشته وقتي متوجه تأخير پرواز زائران ايراني مي‌شديم زائران را از محل اقامتشان خارج نمي‌كرديم و زائران در فرودگاه منتظر پرواز نبودند بلكه يك روز اقامت آنها در محل اقامتشان افزايش مي‌يافت و تنها زائراني كه در فرودگاه منتظر پرواز ماندند، مشمول دريافت خسارت پرواز شده‌اند.

* احداث "ترمينال ويژه حجاج " در فرودگاه امام خميني(ره) در موعد مقرر

ليالي در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره مشكلات حجاج در فرودگاه مهرآباد در هنگام اعزام و بازگشت از مناسك حج به خاطر نبود امكانات زيرساختي و رفاهي اظهار داشت: مشكلاتي كه در ترمينال حجاج در فرودگاه مهرآباد وجود دارد مربوط به فرودگاه مي‌شود و بر اساس مشكلاتي كه در اين ترمينال براي حجاج وجود داشت، وزارت راه و ترابري تصميم به ساخت ترمينال ويژه حجاج در فرودگاه امام خميني(ره) را گرفت و كلنگ احداث آن سال گذشته به زمين زده شد.

وي ادامه داد: با پيگيري‌هاي صورت گرفته اميدواريم كه ترمينال ويژه حجاج ظرف زمان معين اعلام شده افتتاح شود تا زائران تهراني نيز صاحب يك ترمينال ويژه و مجهز حج شوند همان طور كه در شهرهايي مانند مشهد و تبريز ترمينال‌هاي ويژه حجاج وجود دارد.

رئيس سازمان حج و زيارت ساخت ترمينال ويژه حجاج در فرودگاه امام خميني(ره) را تصميم مسئولان كشور دانست و يادآور شد: بر اساس اطلاعاتي كه دريافت كرده‌ايم، عمليات ساخت اين ترمينال با جديت دنبال مي‌شود و سازمان حج و زيارت نيز اگر بتواند براي سرعت بخشيدن به اتمام ساخت اين ترمينال گامي بردارد از اين مساعدت دريغ نخواهد كرد اما تا اين لحظه وزارت راه و ترابري اعلام نيازي در اين خصوص نكرده است.

* مدت سفر حج تمتع 30 تا 35 روز

ليالي درباره مدت زمان تمتع سال جاري اظهار داشت: مطابق خواست مردم، طول مدت 25 تا 28 روز بهترين زمان براي حج تمتع است و اگر بتوانيم زمان اعزام‌ها را بين 25 تا 28 روز برسانيم مطلوب‌ترين زمان براي زائران و سيستم سازمان حج است.

وي يادآور شد: اما اين اتفاق نمي‌افتد و حداقل زمان اقامت در حج تمتع 30 تا 35 روز در نوسان است و علت آن به مشكل جابه‌جايي زائران بازمي‌گردد؛ در سال گذشته 103 هزار زائر ايراني در مدت 22 روز به عربستان اعزام شدند و همين زمان براي بازگشت آنها صرف شد و اگر بخواهيم اولين گروه زائراني را كه اعزام مي‌شوند را پس از انجام مناسك به ايران منتقل كنيم، طول اين مدت 32 روز مي‌شود و بر اين اساس زمان اقامت زائران تمتع امسال بين 32 تا 35 روز به درازا خواهد كشيد.

رئيس سازمان حج و زيارت كوتاه‌ترين زمان اقامت در ايام تمتع را مربوط به زائران كشور ايران دانست و گفت: زائران كشورهايي مانند اندونزي، پاكستان، تركيه، مالزي، زمان اقامت آنها براي مناسك تمتع بين 40 تا 45 روز است.

* افزايش 10 هزار نفري ظرفيت عمره دانشجويي

ليالي به اعزام دانشجويان به عمره مفرده نيز اشاره كرد و گفت: در ابتداي اعزام‌هاي عمره، 30 هزار نفر از زائران كشورمان به دليل تأخير در صدور ويزا، پروازهاي آنها با تأخير مواجه شد كه از اين تعداد 5 هزار نفر دانشجو بودند كه تمام اين افراد نيز در كاروان‌هاي بعدي تعيين جا شده‌اند و با تأخير يك ماهه يا دو ماهه به عمره اعزام مي‌شوند.

وي با بيان اينكه امسال با دستور رئيس‌جمهوري ظرفيت اعزام دانشجويان 10 هزار نفر افزايش يافته متذكر شد: هيچ سهميه‌ تمتعي براي دانشجويان در نظر گرفته نشده است چرا كه امكان اين امر با توجه به محدوديت‌هاي موجود در اعزام تمتع براي سازمان حج وجود ندارد.

* نقل و انتقال اسناد حج غيرقانوني است

رئيس سازمان حج و زيارت در پاسخ به سؤالي در خصوص خريد و فروش فيش‌هاي حج تمتع اظهار داشت: شرايط نقل و انتقال فيش‌هاي حج تمتع در پشت آنها قيد شده و بر اين اساس اين فيش‌ها به غير از انتقال به بستگان درجه يك قابل انتقال به فرد ديگري نيست.

وي متذكر شد: سازمان حج و زيارت به هيچ عنوان موافق خريد و فروش فيش حج نيست اما عده‌اي از دلالان با ورود به اين صحنه، فضا را تيره مي‌كنند و در واقع سازمان حج هيچ مجوزي به كسي براي نقل و انتقال اسناد حج نداده است و نقل و انتقال اين اسناد به صورت عام ممنوع است.

ليالي ادامه داد: هيچ فردي نمي‌تواند بدون شرايط اعلام شده سندي را به نام ديگري منتقل كند اما اگر فردي داراي فيش تمتع است و براي همسر خود قصد تهيه فيش را داشته باشد كه با يكديگر به تمتع اعزام شوند در اين صورت امكان بررسي موضوع وجود دارد.

رئيس سازمان حج و زيارت تصريح كرد: با اطمينان مي‌گويم كه هيچ سند حج تمتعي خارج از ضابطه اعلام شده امكان جابجايي ندارد و اگر فردي به سازمان حج مراجعه كند و اعلام انصراف از تمتع را داشته باشد، اصل پول و سود حاصل از آن را به اين فرد بازمي‌گردانيم.

انتهای مطلب/م.ب
نظرات بینندگان:
باسلام واحترام زمان وشرایط ثبت نام جدید حج عمره مفرده رااعلام نمایید. با تشکر
باسلام واحترام زمان وشرایط ثبت نام جدید حج عمره مفرده رااعلام نمایید. با تشکر
نظرات کاربران
* نام:
ايميل:
* نظر:
از درج نظرات حاوی مطالب توهین آمیز معذوریم