كدخبر: ۵۵۹۰۷
تاريخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
فلج شدن سرباز اصفهانی بر اثر تنبیه بدنی+عکس
داستان از این قرار است که فرزاد فتاحی ناغانی سرباز وظیفه‌ای که بر اساس شواهد موجود در حین خدمت سربازی در زاهدان در تاریخ 21/9/88 تحت تنبیه فیزیکی قرار گرفته و سپس به مدت 96 ساعت در سلول انفرادی حبس و پس از آن موظف به انجام کارهای سنگین می گردد.
گزارش سیماب از رویش: منزل کوچکی بود، کمتر از 70 متر، نیمه سازی که از دو سال پیش به این طرف دست نخورده باقی مانده بود؛ در حاشیه ی ملک شهر اصفهان؛ پدر و مادری با حدود 50 سال سن که بعد از گذشت بیش از یک سال و هفت ماه از آن سهل انگاری!! هر روز ضعیف تر از دیروز به تر و خشک نمودن فرزند 21 ساله شان می پردازند! يك برادر کوچکتر از خود نیز داشت.
 

مثل اینکه داستان اطاله رساندن حق به صاحب حق پایانی ندارد و اطاله ی مجازات باطل نیز. بعد از خانه نشین شدن فرزاد، بیمه‌اش قطع شده و با گذشت بیش از 19 ماه، نه کمک مالی، نه حق نگهداری از بیمار و نه دیه ای پرداخت شده است. مخارج به طور کل برعهده‌ی خودشان بوده است(بنا بر اظهارات پدر،این حادثه در طول مدت تنها 7 ماه، بیش از 15 میلیون تومان بدهکاری برای خانواده ایجاد کرده است). مشكل بيمه ي او به تازگي برطرف شده بود. اینک فرزاد که دوره آموزشی خود را در صحت کامل جسمانی در خوزستان پشت سر گذاشته بود، به لطف تدابیر فرماندهی ... زاهدان از قسمت ناف به پایین دچار فلج کامل گردیده است.

از هم صحبت شدن با پدر فرزاد احساس تاسف است که در آدمی زنده می شود. کسی که بیش از 4 سال از عمر خود را در جبهه های جنوب گذرانده بود و مانند بسیاری دیگر از همرزمانش هیچ مدرکی برای نشان دادن خدمتش به "خلق الله" نداشت تا خدمتش نزد "الله" بیشتر محفوظ بماند، که شاید اگر آن مدارک بود، فرزادش را از خدمت معاف می کرد تا اینگونه شاهد پرپر شدن جگر گوشه اش نباشد.

بیشترین چیزی که در کلامش موج می زد، حس دلسوزی و نگرانی بود، آن هم نه برای فرزند خویش که برای کشور و دیگر فرزندان و سربازان این مرز پرگهر؛ بعد از دوسال دوندگی، بسیاری از نقاط ضعف و نارسائی ها را دریافته بود و بیشترین فریادش برای این بود که این نارسائی ها رفع شود، آن هم برای دیگران. عمق مشکلاتش را با نامه نگاری های فراوان برای ارگان های رسمی و اغلب مقام های قانونی کشور فرستاده بود، اما کوچکترین یاری دریافت نکرده بود.

از بی عدالتی ها و بی انصافی هایی که در حق او و فرزندش روا داشته بودند گفت، از تهدیدهایی که شده بود تا دست از احقاق حق خود بردارد. از بی اهمیتی جان و وقت مردم در نزد مسئولین گفت و اینکه بجای اینکه فرد مسئول در این حادثه را مجازات کنند، تازه به او ترفیع نیز داده اند. تمام راهکارهای قانونی را رفته بود و آرزو داشت تا به حقش از طریق قانون برسد، شاید که تمام باورهایش و آنچه برای آن جنگیده بود بیش از این در ذهن خود و خانواده اش بی ارزش نشود.

  اما داستان از این قرار است که فرزاد فتاحی ناغانی سرباز وظیفه‌ای که بر اساس شواهد موجود در حین خدمت سربازی در زاهدان در تاریخ 21/9/88 تحت تنبیه فیزیکی قرار گرفته و سپس به مدت 96 ساعت در سلول انفرادی حبس و پس از آن موظف به انجام کارهای سنگین می گردد. در این بین از درد کمر شکایت می کند که در تاریخ 30/9/88 مورد معاینه توسط بهیار پادگان قرار گرفته که صرفا به تجویز پماد و مسکن منجر می شود. پس از این مدت، سرباز وظیفه دچار اختلال حرکت اندام تحتانی شده که به بیمارستان علی بن ابیطالب(ع)زاهدان اعزام و در تاریخ 1/10/88 پذیرش می شود. در تاریخ 2/10/88 با تشخیص احتمال آبسه اپیدورال(آبسه نخاعی) و با هماهنگی سرویس جراحی اعصاب به بیمارستان خاتم الانبیا(ص) زاهدان اعزام می شود. در همان تاریخ پس از اقدامات تشخیصی (MRI) و مشاوره تخصصی تحت عمل جراحی تخلیه آبسه ناحیه اپیدورال نخاع قرار گرفته و پس از آن نیز تحت اقدامات درمانی و آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد. در تاریخ 17/10/88 از بیمارستان مرخص شده، به تهران مراجعه نموده و در بیمارستان بعثت ناجا بستری می‌شود. نهایتا در تاریخ 4/11/88 از بیمارستان مرخص و به منزل فرستاده می‌شود!!!

پس از آن با ارجاع شکایت و با تشکیل جلسات کمیسیون پزشکی و پزشکی قانونی، درحالی که نامبرده براساس معاینات بالینی و گزارش پزشکی قانونی و مشاوره‌های تخصصی دچار فلج اندام تحتانی دوطرفه شده و از کار افتاده تلقی گردیده است؛ نتیجه کمیسیون بدین شکل اعلام می گردد:

" نامبرده مبتلا به عارضه حاد آبسه نخاعی بوده که هر چه سریعتر لازم بوده تحت معاینه‌ی پزشکی و اقدامات درمانی و جراحی قرار می‌گرفته که در صورت اقدام پزشکی به موقع قابل درمان کامل بوده است. بر اساس مدارک و شواهد موجود و اظهارات طرفین، کوتاهی و سهل انگاری توسط مسئولین مربوط نسبت به شکایت و علائم بیمار صورت گرفته و از زمان اعلام مشکل کمر درد توسط بیمار تا اعزام به بیمارستان چندین روز فاصله افتاده و بر اساس پرونده بیمارستانی نیز از دو روز قبل از پذیرش بیمارستان اختلال حرکتی و علائم عصبی داشته که به جای معاینه توسط پزشک، توسط بهیار پادگان ویزیت و مسکن تجویز شده است! تاخیر در تشخیص و اقدامات درمانی و جراحی منجر به بروز عوارض و مشکلات فعلی بیمار شده و قصور مسئولین نظامی پادگان مربوطه در این زمینه بدلیل عدم معاینه پزشک در پادگان و تاخیر در اعزام و انجام اقدامات درمانی محرز است که قصور مزبور به طور کامل (صد در صد) منجر به بروز عوارض فعلی برای نامبرده شده است."

 
 

حال سوال اصلی این است که در این میان چه کسی پاسخگوی خانه نشین کردن و فلج نمودن یک نیروی جوان کشور است که تحت مسئولیت قوای نظامی قرار گرفته است و چه کسی پاسخگوی بر باد دادن عمری زحمت یک پدر و مادر است که اینک در سنینی که بایستی به ثمر نشستن تلاش شان را نظاره کنند صبح و شام به دنبال تهیه‌ی قرض و وام شوند تا با مرارتی دوچندان فرزند از کار افتاده را اداره نمایند! چه کسی پاسخگوی آینده‌ی ویران شده‌ی اوست؟! واقعا چه کسی پاسخ‌گو است؟!!!انتهای مطلب/م.ب


نظرات بینندگان:
فکر می کنید اگه این اتفاق تو آمریکا می افتاد صداو سیما چه عکس العملی نشان می داد؟
اي كاش آدرسي هم بود تا كساني كه مي توانند كمك كند. ثواب اين از مكه رفتن بيشتره
مگه غیر از آموزش وپرورش جاهای دیگه هم تنبیه بدنی دارند؟ غیر از مدارس همه جا که مدینه فاضله بود
واقعا برای اون دسته از فرماماندهان نظامی بی لیاقت که اینگونه با جان افراد و سربازان خود بازی می کنند متأسفم، اگر توی یکی از کشورهای غربی بود الان فرماندهان محترم داشتند آب خنک میخوردند
اگر قانوني وجود داشت و با اين فرمانده متخلف و سنگدل برخورد ميشد براي ديگر اني كه در همه جا به فكر تنبيه بدني هستند و انسان را با حيوان اشتباه گرفته اند درس عبرتي ميشد.
آفرین به این امانت داری آقایان
هر بلايي سر انسان مي آيد نتيجه اعمال و جوارح خودش است. به هر حال هر كس جوانهاي مردم رو فرستاده رو مين و داغ جوون به دل مردم گذاشته هم بايد يه كمي خودش هم اين داغ رو بچشه.
خداوند جاي حق نشسته
شما ها نمي خواد دلتون براي كسي بسوزه.
در اينکه فرمانده بي لياقت به اين سرباز جفا کردند شکي نيست و يقينن اين فرمانده آنقدر بي فکر بوده که احتمال چنين ضايعه را هم نداده ، واگر اين احتمال رو داده نمي دونم بايد در موردش چه تصميمي گرفت چون هيچ چيز جاي سلامتي رو نمي گيره
البته بهتر بود علت اين تنبيه بدني هم قيد مي شد
نتيحه بكارگيري نيروها دربخشهاي مديريتي و فرماندهي بدون توجه به شايسته سالاري وسوابق آنها وبسنده كردن به توصيه وسفارش
كه متاسفانه در كشور ما فراگير وبيشترنيز بين
مركز نشينان متداول (مقامات ارشد )است اين
كادوهارا براي ملت به ارمغان ميآورند .
وقتی یه مشت ....مملکت رو اداره میکنن نتیجه اش هم همین میشه.
اگه این اتفاق توی امریکا اتفاق می افتاد تمام رسانه ها نشون می دادن.فرزاد هر کار اشتباهی هم کرده باشه این تاوانش نبوده


قابل توجه مردم اصفهان که تا تقی به توقی میخوره میرن حج
iهیچ فقری بدترازنادانی نیست:علی(ع)همان طور که آشکاراست هرکس درکشورزندگی میکندباید بتواند ازامکاناتموجوددرکشورجهت رفع نیازخود بهره برداری کندودرمرحله اولی سربازان پاکدل کشوراست متاسفانه جهل مرکب درموارد مختلف ازجمله موردذیربط موجب عدم انجام وظیفه الهی شده که خسارات وارده جبران ناپذیراست.
بنام خدا
با سلام و احترام
آيا اين اتفاق جنبه تصادفي دارد و يا اينكه احتمال وقوع آن در كشور وجود دارد.
تمام كساني كه سربازي رفته اند و پارتي يا پول زياد هم ندارند مي دانند وضعيت چگونه است !
به اميد آنكه روزي كشور واقعا اسلامي باشد و مردم و مسئولان آن واقعا مسلمان حرفي نمي زنم و منتظر ظهور مي مانم و شايد مرگ تمام نامسلمان هاي مسلمان نما
خاک تو سر این مسئولین نالایق کنند.پسر خاله من وقتی رفت سربازی پس از چند ماه مبتلا به غش شد که بعداًفهمیدن بر اثر ضربه به سر دچار بیماری صرع شده .متاسفانه ازدواج هم کرد و حاصل آن یک پسر کاکل زری هم شد ولی دیری نپایید که جنازه اش در کنار نهر آبی در نزدیکی شهرستانشان پیدا شد. ای خاک بر سر مسئولین بی لیاقت نا کارآمد که پشیزی غیرت ندارند که با فرد خاطی برخورد قانونی و شرعی بکنند.
اینها رو نمیگن فقط میگن بی بندوباری شده.
همه زخم خورده هستند
با زجر کشید ومرددر این کشور
تا دینا بر پاست از این کثافت کاریا زیاده البته من تو این دولت به ظاهر اسلامی اقای احمدی نژاد که من من میکنه همه چی دیدم دروغ و دزدی و پارتی بازی و وحشی گری و گرانی و به دزدی و به جون هم انداختن ادما و........... که خود شماها بهتر میدونید البته اقلیت مرفه و بی درد جامعه با زور چماق پولشون راحتترند . متاسفم از کسانیکه بازم طرفداری اینارو میکنند البته من طرفدار هیچ اقلیتی هم نیستم.واقعا برا ایران امروزمون متاسفم دوره اخرالزمان بد دوره ایه خدا بخیر کنه .
اگر این اتفاق در غرب و یکی از کشورهای غربزذه می افتاد، حتما تا الان فرد خاطی مجازات شده و ... نه .. نه . این اتفاق اصلا در غرب نمیتوانست بیافتد.. این بدبختی ها شامل حال ما صاحبان تمدن شرق است.. ما که با هر صدایی و با هر نوایی شروع به رقص میکنیم....
این اتفاق ممکن است در هر زمان دیگری و در هر پادگان یا پاسگاه دیگری برای فرزندان شما و برادران ما اتفاق بیافتد.
پس باز هم بروید و در راهپیمایی علیه غرب شرکت کنید. بازهم بروید .. باز هم باز هم....
بهتر است ذكر شود در سال 1372 برادر عزيزم در پادگان اهواز به علت اعتراض شديد به خوردن آبگوشت برروي برنج، 9 روز در كانكس داغ در دماي 54 درجه و تاريك زنداني شد و هرروز يك تكاور 50 ساله اور ا يم وعده كتك مي زد و به گفته همقطاران سرباز براردرم وي هر شب تا صبح جيغ مي كشيد چون فقط 17 سال داشت و پس از آن براي هميشه وي به بيماري رواني دچار گرديد و ارتباطش با اين دنيا قطع گرديد 18 سال است دارو مي خورد و در حسرت يك زندگي عادي و در حسرت ازدواج!!! واقعا چه كسي پاسخگوست؟؟؟! دراين ارتباط فقط فرمانده پادگان به پادگان ديگري منتقل شد.
چرا اینجا کسی پای شهدا رو نمی کشه وسط حتما شهدا با این کار موافقند خوشحال واقعا واسه خودمون متاسفم
دیروز در فلسطین نیروهای اسرائیلی غاصب صهیونیست به سوی مردم گاز اشک آور شلیک کردند . در این میان جوانی بر زمین افتاد و زیر دست و پای تظاهر کننده گان دستش شکست . مرگ بر اسرائیل
خدا باعث و بانی شو نیامرزه، ایشالا واسه خودش اتفاق بدتری بیوفته
میخام بدونم اون یارو مسئول اگه بچه خودش و خواهر...بود بازم از این غلطا میکرد
در مملکت ما انسانها ارزشی ندارند بجز...
اوصولا" حضراتی که مرتکب این جنایت شده اند یک جوری موضوع را ماست مالی مکنند و می رود پی کارش. ولی آیا این موضوع با شعارهای که روی دیوار نظام وظیفه نوشته اند همخونی دارد ، حقوق بشر و غیره برای خارجیهاست توی کشور ما حقوقی وجود ندارد که کسی از آن حمایت کند .
سلام گه امکان داره راه کمک به ایشان را اعلام کنید.
دادسرای نظامی حالا کجاست اون دادگاهی که احکام قبل ازرسیدگی صادرمیکند.
کاملا موافقم.اگه این اتفاق و جنایت تو آمریکا می افتاد واکنش رسانه های جیره مواجب خور ما چه بود.آیا باز هم آقای حیاتی با همان هیجان و شور کاذب که وقایع دنیا رو گزارش میکرد این جنایت ......رو هم گزارش میکرد.آخه چرا ما تمام دنیا رو نکبت به ملت نشون میدیم ولی بزرگترین جنایتها و خیانتها در مملکت خودمون رو پوچ،بی معنی،وتوطئه غرب به شمار میاریم
از مردم همیشه در صحنه خواهشمندیم لطفا سیاه نمایی نکنید.
این همه ظلم و ستم رو همینا دارن به مردم می کنن و بعد میگن ساواک ؟ شما که بدتر از صد تا ساواکی هستید ؟
سلام من خودم تو خدمت دچار ديسك كمر شدم از ترس اينكه استخدام نشم معاف نگرفتم الانم با هزار دردسر دارم خدمت ميكنم به هركي گفتم تو خدمت شدم منو دروغ گو دونست در حالي كه من قبلش سالم بودم و الانم تو راه رفتن مشكل دارم ميدونم اون چي ميكشه
واقعا دردآور است. شاید خیلی ها باور نکنند ولی به والله قسم، به این ماه مبارک قسم هزاران اتفاق بدتر از این در سربازی بوجود می آید. من خودم یکی از قربانیهای سربازی هستم! من در تیر 1388 در سن 26 سالگی با مدرک فوق لیسانس و معدل 19 به خدمت به اصطلاح مقدس سربازی رفتم! تا قبل از سربازی من حتی یکبار هم دکتر نرفته بودم حتی برای سرماخورده گی! متاسفانه چند ماه بعد از آموزشی درد کمر و زانو به سراغم آمد! و هنوز که هنوزه خوب نشدم! خدا از سر تقصیراتشون نگذره! من 4تا دفترچه بیمه تموم کردم ازبس رفته بودم دکتر و بیمارستان ارتش! خدا حفظشون کنه دکترای ارتش را میگم به هیچکی نه نمیگن هر کی بره پیششون یک ام آر آی میگرن و بعد عمل جراحی! به من هم وقت عمل دادن!!! ولی من از اتاق عمل فرار کردم! کاش یکنفر یک خبرنگار شیر پاک خورده پیدا شه و از بیمارستانهای ارتش گزارش بگیره و از سربازهایی که سالم اومدن خدمت ولی هزاران درد بی درمان گرفتن! بخاطر آموزشهای اشتباه یک عده از خدا بیخبر! ما در یک اتاق 12 نفر بودیم یکی دیسک کمر گرفت یکی واریکوسل گرفت و عقیم شد یکی وباصیل گرفت یکی آرتروز گرفت یکی رباط پاره کرد و ....
همه سالم اومدند و اوراقی برگشتن تا به جامعه خدمت کنن!!!!!!!
حالا ما تازه افسر وظیفه بودیم وای به حال گروهبانها و درجه دارها!!!
خدا لعنتشون کنه همین!
چون آنچه به جایی نرسد فریاد است!
مرگ بر آمریکا،مرگ بر انگلیس ،مرگ بر...
عوضی ها

خدا ازتون نگذره
آخه آمریکا اسرائیل چه کار کردن؟!
این ملت خودمونه که عقده ایه!
بیچاره جوون مردم که آرزوی یه عمرشو بخاطر نفهمیه یه عده آدم از دست داد.
واسشون متاسف و برای این جوون شفاعت می خوام.
آمین
نظرات کاربران
* نام:
ايميل:
* نظر:
از درج نظرات حاوی مطالب توهین آمیز معذوریم